Były rosyjski żołnierz zdradza, jak obalić Putina. To jedyna nadzieja!

Były rosyjski żołnierz, który walczył w obu wojnach czeczeńskich, zna Rosję i był pewien tego, że „Putin znowu zaatakuje Ukrainę, by dokończyć to, co zaczął w 2014 roku”. Nie wierzy natomiast w żaden zamach na rosyjskiego przywódcę. Zdradza jednak, jak obalić Putina w nieco inny sposób.

Kim jest Arkadij Babczenko?

Arkadij Babczenko pochodzi z Moskwy, z wykształcenia prawnik. Jest byłym rosyjskim żołnierzem, który walczył m.in. na obu wojnach w Czeczenii. Po zakończeniu kariery w wojsku został cenionym dziennikarzem i pisarzem. Jako korespondent wojenny relacjonował wojny w Osetii Południowej i Euromajdan. Spod jego ręki wyszła książka pt. „Dziesięć kawałków o wojnie. Rosjanin w Czeczenii” przedstawiająca wstrząsający obraz rosyjskiej armii. Obraz pełen patologii, przemocy wobec cywilów, a nawet samych rosyjskich żołnierzy.

jak obalić Putina
Twitter

Dziś Arkadij Babczenko ma 45 lat. 5 lat temu uciekł z Rosji do Ukrainy. Bał się bowiem o swój los i miał ku temu podstawy. W sposób nieprzychylny dla rosyjskiej władzy pisał m.in. na temat wojny w Donbasie w 2014 roku. Chciał, aby ludzie poznali prawdę.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa powiedziała mi wprost: „albo wyjedziesz, albo trafisz do więzienia”

– wspomina dziennikarz.

jak obalić Putina
Wikipedia

W 2018 roku rosyjskie służby ogłosiły, że Babczenko został zastrzelony podczas zamachu. Podobno we własnym mieszkaniu martwego miała znaleźć go jego żona. Śmierć byłego żołnierza była jednak mistyfikacją, a on sam był w nią wciągnięty przez ukraińskie służby. Rzekoma śmierć dziennikarza została zaaranżowana przez SBU. Miała to być swego rodzaju pułapka na prawdziwych zamachowców, dybiących na jego życie.

„Jestem Rosjaninem i nienawidzę Rosji”

Jestem Rosjaninem i nienawidzę Rosji. Dlaczego? Spójrz na to, co robi w Ukrainie. Putin marzy o wskrzeszeniu czegoś na kształt ZSRR. To nie jest prezydent, to uzurpator, który zagarnął władzę. Chce też zagarnąć ziemie, które wchodziły w skład dawnego imperium. Myśli o Ukrainie, ale o Polsce również. Zapewniam, że tak jest. On widzi w sobie imperatora, jednak nie dostrzega tego, że urodził się jakieś 150 lat za późno. Wizję „wielkiej Rosji”, której narzędziem prowadzenia polityki są podboje i kolejne wojny, podziela też wielu jego zwolenników. Ma całkiem spore poparcie

– przekonuje Babczenko w rozmowie z Onetem.

jak obalić Putina
Twitter

Były rosyjski żołnierz zdradza, jak obalić Putina

Arkadij Babczenko uważa, że nie ma co liczyć na to, że Putin sam odda władze, bo rosyjski dyktator zamierza rządzić do końca życia. To z kolei może potrwać nawet kilkanaście lat. Babczenko nie wierzy, że znajdą się ludzie, którzy będą zdolni odsunąć Putina od władzy lub przeprowadzić zamach na jego życie.

Wszyscy przeciwnicy Putina zostali już wcześniej uciszeni. Wyjechali z Rosji, zostali zabici lub siedzą w więzieniach. Także wielu moich znajomych opuściło Rosję. Właściwie nie mam już tam kolegów, policzyłbym ich na palcach jednej ręki. Zostało tam co prawda moje mieszkanie, ale nie mam po co wracać. W Rosji teraz krystalizuje się coś na kształt „prawosławnego Iranu”. Putin zrobi wiele, żeby zachować władzę.

Jak więc powstrzymać Putina? Wiele osób zadaje sobie pytanie, co zrobić, aby rosyjski dyktator przestał burzyć porządek tego świata. Babczenko znalazł odpowiedź na to pytanie w odniesieniu do historii.

Nowa, trzecia wojna w Ukrainie, będzie tylko kwestią czasu. Europa i USA muszą to zrozumieć. Dobre jest to, że wprowadzono sankcje. Spóźnione, ale jednak są. Jedyną nadzieją jest właśnie nacisk ekonomiczny i doprowadzenie do obniżenia cen na rosyjskie węglowodory. Przecież ten manewr, wskutek porozumienia Zachodu i Arabii Saudyjskiej, doprowadził w latach 80. XX wieku do znacznego spadku cen ropy naftowej. Wtedy ZSRR zabrakło pieniędzy na dalsze zbrojenia — tamto imperium upadło nie przez „pierestrojkę”, lecz właśnie przez kryzys gospodarczy i brak rubli na nowe czołgi. Wiem, jak to wyglądało, wychowałem się w tamtych czasach. Teraz dokładnie te same działania trzeba podjąć wobec Putina

– stwierdza dziennikarz pochodzący z Rosji.

Była prokurator ONZ zaapelowała o nakaz aresztowania Putina. „To zbrodniarz wojenny”.

Źródła: wiadomosci.onet.pl

Fotografie: Wikipedia (miniatura wpisu), Twitter, Wikipedia

Zostaw komentarz

Do Golumii i z powrotem

Królewna Julia, krasnoludy, wilki i tajemniczy diament, rurkopławy i dżdżownice, które zamieniają się w żmije. To historia, którą Marcin Szul, weterynarz i handlowiec z Dąbrowy Górniczej, zawarł w swojej pierwszej książce "Do Golumii i z powrotem". Napisał ją na podstawie historii, które wcześniej wymyślał specjalnie dla 11-letniej córki.