Kobieta nosiła w łonie dziecko przez 35 lat! Maleństwo osiągnęło wagę 2 kg i skamieniało

Przyczyny bólu brzucha mogą być różne. Przypadek naszej bohaterki nie mieści się jednak w głowie przeciętnego człowieka. Kiedy ból i złe samopoczucie nie ustępowały, udała się do lekarza. Zdjęcia rentgenowskie ujawniły wstrząsającą prawdę. Kobieta nosiła w brzucha „kamienne dziecko”!

Kamienne dziecko w brzuchu 73-latki

73-letnia kobieta wiodła dotychczas normalne życia. Od pewnego czasu uskarżała się jednak na dokuczliwy ból brzucha i gorsze samopoczucie. Odpowiedź na pytanie, co jej dolega, miało dać wykonanie zdjęć rentegnowskich. Lekarze nie mogli uwierzyć własnym oczom w to, co zobaczyli, bowiem takie przypadki zdarzają się bardzo, bardzo rzadko. Kobieta od 35 lat nosiła w brzuchu mający siedem miesięcy i ważący ponad 2 kg płód. Jak to możliwe, że nie dawał znać o sobie wcześniej?!

kamienne dziecko

Facebook

Płód był obumarły, co w nomenklaturze medycznej określane jest mianem lithopedionu, czyli „kamiennego dziecka”. Jak to rozumieć? Kiedy w ciele matki dochodzi do obumarcia płodu, płód z wiadomych przyczyn zagraża zdrowiu, a nawet życiu kobiety. Jeśli nie zostanie usunięty, bo np. ciężarna nie wiedziała, że jest w ciąży (zdarzają się takie przypadki), organizm zdany jest sam na siebie i próbuje go zwalczyć. W sytuacji, gdy płód jest już zbyt duży, samoistne usunięcie jest niemożliwe. Naturalną formą ochrony przed infekcjami wewnętrznymi jest wówczas zwapnienie płodu. Płód przybiera wówczas postać tzw. „kamiennego dziecka”, które może nie dawać o sobie znać przez kolejne dziesięciolecia. Tak było w przypadku wspomnianej 73-latki.

kamienne dziecko

Facebook

Odnotowane przypadki

Przypadki litopedii są czymś bardzo rzadkich. Artykuł z 1996 roku, który został opublikowany w Journal of the Royal Society of Medicine, mówi o 290 udokumentowanych w literaturze medycznej przypadkach litopedii.

Jednym z pierwszych, który został udokumentowany, dotyczył 68-letniej Francuzki Madame Colombe Chatri w 1582 roku. Dopiero po śmierci kobiety, której brzuch był wzdęty i twardy, stwierdzono, że przez 28 lat nosiła w brzuchu „kamienne dziecko”. Rekordzistką jest natomiast 92-letnia Chince Huang Yijun, która nosiła „kamienne dziecko” od ponad pół wieku. Zwapniały płód w jej przypadku został usunięty w 2009 roku.

Rutynowe badania doprowadziły do tragedii. Ciężarna straciła przytomność po wypiciu glukozy z apteki. Nie żyje ona i dziecko.

Źródła: english.alarabiya.net, parenting.pl

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Zostaw komentarz

Do Golumii i z powrotem

Królewna Julia, krasnoludy, wilki i tajemniczy diament, rurkopławy i dżdżownice, które zamieniają się w żmije. To historia, którą Marcin Szul, weterynarz i handlowiec z Dąbrowy Górniczej, zawarł w swojej pierwszej książce "Do Golumii i z powrotem". Napisał ją na podstawie historii, które wcześniej wymyślał specjalnie dla 11-letniej córki.